دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • بیماران و مراجعین
  • پزشکان
  • فراگیران
  • کارکنان


برنامه درمانگاه
نوبت دهی اینترنتی درمانگاه
از پذیرش تا ترخیص
منشور حقوق بیمار
بیمه های طرف قرارداد
سؤالات متداول
مشاهده جواب آزمایش
پمفلت های آموزشی


اتوماسیون اداری (چارگون)
سامانه آموزش ضمن خدمت کارکنان
فیش حقوقی
سامانه رفاهی
سیستم یکپارچه مدیریت تجهیزات پزشکی
سیستم مدیریت پرداخت مبنتی بر عملکرد
سامانه ارزیابی کارکنان
مرکز آموزش مداوم کارکنان

گفتگوی ویژه : گفتگو با دکتر علی شهریاری احمدی؛ رئیس بخش خون و انکولوژی مجتمع حضرت رسول اکرم (ص)

 | تاریخ ارسال: 1398/11/11 | 
به مناسب هفته پویش ملی مبارزه با سرطان گفتگویی با دکتر علی شهریاری احمدی؛ رئیس بخش خون و انکولوژی مجتمع حضرت رسول اکرم (ص) انجام شده است که به شرح ذیل است:
دکتر شهریاری احمدی عنوان کرد: در مقوله پیشگیری از سرطان مهمترین مسأله دوری از سیگار است. بیشترین مواد سرطان زای موجود در سیگار است و لذا ترک سیگار در افراد سیگاری خیلی مهم است.
وی گفت : دولت ها هم موظف هستند از طرق مختلف من جمله بالا بردن قیمت سیگار و نیز افزایش تبلیغات ضد دخانیات در تلویزیون در این امر کمک کنند.
این فوق تخصص خون و سرطان بالغین بیان کرد: در مورد سایر دخانیات به خصوص قلیان هم این مسأله صادق است و دود قلیان به خاطر اینکه ترکیبی از تنباکو و زغال است از سیگار هم بدتر است.
دکتر شهریاری اظهار کرد: آلودگی های هوای شهری و آلودگی های صنعتی نیز از عوامل سرطان زا هستند و باید کنترل شوند.
وی افزود : کنترل کیفیت بنزین و استاندارد سازی لوازم گرمایشی مهم است. همچنین بعضی از لوازمی که در خودرو استفاده میشود مثل لنت ترمز حتما باید استاندارد شود.
رئیس بخش خون و آنکولوژی مجتمع حضرت رسول خاطرنشان کرد: مردم باید به مصرف بیشتر میوه و سبزی ترغیب شوند .
وی تاکید کرد: نظارت سازمان غذا و دارو و موسسه استاندارد بر کیفیت تمامی خوراکی ها از جمله انواع روغن مصرفی و نیز رنگ هایی که در خوراکی ها استفاده می شود، بیشتر گردد.
دولت باید راه کار کارآمد برای کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ پیدا کند. واردات و ساخت خودروهای بی کیفیت باید متوقف شود.
دکتر شهریاری تصریح کرد: جدای از این برنامه های تلویزیونی در رابطه با آموزش الگوی صحیح تغذیه باید بیشتر شود و مردم بیشتر به سمت مصرف گوشت سفید هدایت شوند.
در کنار اینها برنامه های غربال گری سرطان پستان و دهانه رحم در خانم ها و سرطان پروستات و ریه در آقایان سیگاری باید در قالب برنامه های کشوری و بدون هزینه برای مردم اجرا شود.
به گفته ایشان، آموزش های همگانی در مورد مواد شایع سرطان زا در کتابهای درسی دبیرستان گنجانده شود .
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص بیماران مبتلا به سرطان هم گفت: در راستای راهنمایی و روشنگری بیماران سرطانی و خانواده های ایشان باید این نکته را مد نظر داشت که باید برای طی دوره درمان به سرطان شناس مراجعه شود که شامل فوق تخصص خون و سرطان،متخصص پرتو درمانی و جراح سرطان می باشند، در واقع  فردی هست که به همه جنبه های بیماری آشنایی دارد و این دانش را دارد که چگونه بیمار را برای انجام مراحل تشخیصی، درمانی و حمایتی هدایت می نماید.
دکتر شهریاری ذکر کرد: درمان تیمی سرطان بهترین نتیجه با کمترین هزینه را برای بیمار به همراه دارد.
ایشان در پایان به بیماران سرطانی و خانواده های ایشان توصیه کرد: وقتی مسیر درست برای فیلد درمان انتخاب کردند، این اطمینان را داشته باشند که راه صحیح را برگزیدند و از مراجعه به پزشکان مختلف خودداری نمایند.

 



CAPTCHA

دفعات مشاهده: 2913 بار   |   دفعات چاپ: 51 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر