دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • بیماران و مراجعین
  • پزشکان
  • فراگیران
  • کارکنان


برنامه درمانگاه
نوبت دهی اینترنتی درمانگاه
از پذیرش تا ترخیص
منشور حقوق بیمار
بیمه های طرف قرارداد
سؤالات متداول
مشاهده جواب آزمایش
پمفلت های آموزشی


اتوماسیون اداری (چارگون)
سامانه آموزش ضمن خدمت کارکنان
فیش حقوقی
سامانه رفاهی
سیستم یکپارچه مدیریت تجهیزات پزشکی
سیستم مدیریت پرداخت مبنتی بر عملکرد
سامانه ارزیابی کارکنان
مرکز آموزش مداوم کارکنان

گفتگوی ویژه : دکتر جهانبخش

 | تاریخ ارسال: 1398/9/7 | 


گفتگو با عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران،‌ دکترامین جهانبخش

 
 یکی از مشکلات بیماران هیدروسفالی استفاده دائمی از شانت است که مشکلاتی را در کیفیت زندگی آنها به همراه دارد. بخش جراحی اعصاب مجتمع حضرت رسول اکرم (ص) توانست با انجام آندوسکوپی، ‌بیماران هیدروسفال را به جای عمل شانت درمان کند .
در همین راستا مدیریت روابط عمومی مجتمع حضرت رسول (ص) تصمیم گرفت پای صحبت های یکی از جوان ترین اساتید و جراح های مغز و اعصاب این مجتمع آقای دکتر امین جهانبخش  بنشیند و در این باره گفتگو کند .
دکترجهانبخش عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان نمودند که هیدروسفالی، بیماری می باشد که در آن گردش مایع مغزی نخاعی به هم می ریزد که باعث فشار زیاد به مغز می شود و  ‌می توان گفت چیزی شبیه به کیست، داخل سر ایجاد می شود
ایشان در ادامه با بیان اینکه همه اینها باعث ایجاد علائم میشه و اگر به موقع درمان نشود می تواند مشکلات مختلفی مانند فلجی ، کوری و حتی باعث مرگ هم بشود،‌ اظهار نمودند آندوسکوپی در موارد خاصی مخصوصا برای اختلالات مادرزادی مانند هیدروسفالی می تواند بسیار موثر باشد .
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن توضیحاتی در خصوص بیماری دندی واکر فرمودند در این بیماری بچه ها یکسری مشکلات مادرزادی در مخچه دارند که یک قسمت از مخچه شکل نمی گیرد وجای آن یک کیست خیلی بزرگ در مخچه ایجاد می شود که این اختلالی بنام هیدروسفالی ایجاد میکند. دندی واکر معمولا با شانت درمان میشود
 ایشان با بیان اینکه شانت، سیستمی است که یک شلنگ داخل جلوی سر و یک شلنگ هم در قسمت مخچه یعنی دوتا شانت کار گذاشته میشود و این باید تا آخر عمر بیمار در سر بیمار بماند .
دکترجهانبخش مشکلات استفاده از شانت را اینگونه بیان نمودند : بیمارانی که از این سیستم استفاده می کنند مشکلاتی از قبیل گرفتگی و عفونت زیاد را گزارش نمودند، نزدیک به 40درصد این استفاده کنندگان در سال اول نیاز به تعویض شانت پیدا می کنند ، درکارگزاری شانت یک سری پرده های مغزی و کف مغز سوراخ می شود و این ممکن است عوارض داشته باشد‌، حتی بیماری که تحت عمل شانت قرار می گیرد به شانت وابسته می شود و بایستی شانت را دائما داشته باشد و دیگر امکان عمل های دیگر  مثل آندوسکوپی میسر نیست.
دکتر جهانبخش با معرفی روش آندوسکوپی برای درمان اینگونه بیماران اظهار نمودند این روش می تواند قسمت هایی از مغز که به هم ارتباط ندارند را باز کند و ما توانستیم تا کنون روش آندوسکوپی را برای دو بیمار هیدروسفال به صورت موفقت آمیزی انجام دهیم.
ایشان اظهار داشتند: عمل آندوسکوپی در 7-8 سال اخیر بیشتر توسط جراحان اعصاب برای عمل های جراحی قاعده و جمجه مثل تومور هیپوفیز  و تومور داخل بطن  بکارگرفته می شود
 ایشان درخصوص هزینه اثر بخشی این روش نوین اظهار نمودند،‌ هزینه عمل آندوسکوپی برای بیماران کمتر است چرا که تعداد روز کمتری نیاز به بستری دارند و دیگر هزینه ها همچون خرید شانت و درمان عفونت شانت و خرید دوباره آن حذف میگردد ،‌ ضمن اینکه آندوسکوپی هزینه خرید مواد مصرفی ندارد.
در پایان دکترجهانبخش اظهار امیدواری نمودند که تا 20-30 سال آینده دیگر جراحی سر بیمار را باز نکند و با استفاده از روشهای کم تهاجمی مانند آندوسکوپی فقط با سوراخی به قطر 6 میلی متر در روی سر کلیه اقدامات درمانی لازم را انجام دهند و این روش های نوین جدی تر گرفته شود .
 
 CAPTCHA

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 4162 بار   |   دفعات چاپ: 213 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر