مرکز آموزشی پژوهشی درمانی حضرت رسول اکرم (ص)- [اخبار مرکز]
مصاحبه مصاحبه دکتر منصور پرورش عضو برجسته تیم جراحی فانکشنال جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۸/۱۱ | 
دکتر منصور پرورش عضو برجسته تیم جراحی فانکشنال جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران در نشست خبری عمل جراحی پیشرفته بیماری وسواس  یا همان OCDکه در روز چهارشنبه 10 آبان ماه 1396 در بیمارستان حضرت رسول‌ اکرم (ص) برگزار شد، اظهار داشتند: تاکنون بیش از 500 جراحی برای درمان مشکلات پیچیده مغزی همانند پارکینسون مقاوم به درمان های دارویی ، دیستونی ناتوان کننده، سندرم توره،ترموراولیه در این مرکز انجام گرفته است.
دکتر پرورش ادامه داد: هفته گذشته برای نخستین بار در خاورمیانه، اولین جراحی پیچیده مغزی برای درمان وسواس بسیار شدید در این مرکز با موفقیت انجام شده است.
استادگروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران یادآور شد: جراحی وسواس در کشورهای اروپایی یکصد و 50 هزار پوند، در آمریکا نزدیک به 250 هزار دلار و در ایران با  حمایت‌های مالی وزارت بهداشت و طرح تحول سلامت در کنار حمایت های بی شائبه ی هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت و نیز  برخی بیمه ها و همچنین حمایت‌های ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی ایران و بیمارستان حضرت رسول طی این سالها به قیمت حدوداً 8 میلیون تومان انجام می‌گیرد. اگر حمایت های عمده وزارت بهداشت و هیات امنای ارزی در جهت پرداخت سوبسیدهای فراوان نبود هرگز قیمت تمام شده برای بیماران به این اندازه تقلیل نمیافت.
 این استاد گروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به روش جراحی DBS در درمان بیماری OCD یا همان وسواس، بیان کردند: قیمت این جراحی در ایران تنها نیم درصد هزینه های آن در سایر جهان است و در این روش ( DBS ) بیمار حین جراحی  هوشیار است و میتوان میزان پاسخ دهی به کارگذاری الکترودهای عمقی و نیز عوارض احتمالی را در کنار ثبت دقیق امواج مغزی توسط همکاران نورولوژیست جهت شناسایی و انتخاب مناسب ترین محل برای کارگذاری الکترودهای نهایی بررسی کرد.
همه مبتلایان به وسواس نیازمند جراحی نمی‌شوند
دکتر پرورش یادآور شد: البته همه وسواسی‌ها را جراحی نمی‌کنیم بلکه روش درمان جراحی وسواس ، فقط برای بیمارانی با وسواسی بسیار شدید و غیر قابل درمان با دارو انجام می شود.
 وی خاطر نشان کرد: به طور کلی آمار عوارض این گروه از جراحی‌های انجام شده به روش DBS در جهان به گونه ای است که تقریبا 8 درصد جراحی ها به عفونت می‌انجامد درحالیکه به علت استفاده از بهترین تجهیزات و به کارگیری جدیدترین روش‌های به روز و استاندار در ایران، میزان عوارض بعد از این جراحی هادر بیماران ما کمتر از یک درصد بوده است.
 


نشانی مطلب در وبگاه مرکز آموزشی پژوهشی درمانی حضرت رسول اکرم (ص):
http://iums.ac.ir/find.php?item=44.30044.57128.fa
برگشت به اصل مطلب