دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • معاونت ها
  • پزشکان مجتمع
  • خدمات غیر حضوری
  • کارمندان
  • درباره ما
  • راهنمای مراجعین
  • دسترسی سریع به سامانه ها
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۶/۵ | 

[اخبار مرکز] : انجام اولین عمل جراحی مغز همراه با مانیتورینگ بدون بیهوشی در مجتمع

آقای دکتر طبیب خوئی متخصص جراحی مغز واعصاب وعضوهیئت علمی  در مصاحبه ای با روابط عمومی مجتمع در رابطه با انجام این عمل گفتند:
به نام خدا
بیمار آقای 32 ساله ای که به طور ناگهانی دچار گزگز دست راست  و اختلال تکلم شده بود با مراجعه به  کلینیک جراحی مغزواعصاب و بررسی هایی بعمل آمده، ضایعه عروقی  در قسمتی از مغز مشاهده گردید که مربوط  به حرکت دست راست ومهمتر از آن تکلم بیماربود .  درگذشته  وقتی چنین بیمارانی به ما مراجعه میکردند با انجام بیهوشی ومشخص نبودن محل دقیق مرکز تکلم ، ما مجبور بودیم بدون داشتن اطلاعات کافی وارد مغز شده و اقدام به  برداشتن ضایعه کنیم اما با روشی که انجام شد بیمار در زمان عمل بیدار وهوشیار بود وحین عمل بررسی‌های لازم انجام گرفت تا ببینیم که کدام قسمت از مغزبه تکلم بیمار مربوط میشود و به کمک تحریک الکتریکی  متوجه شدیم که میتوانیم از کدام قسمت از مغز وارد شویم تا آسیبی به قسمت تکلم بیمار وارد نشود .این عمل حدود سه ساعت طول کشید ما مجبور بودیم که خیلی سریع این کار را انجام دهیم تا بیمار خسته نشود. آقای دکتر سینا وآقای دکتر درخشان همکاری بسیار خوبی را با تیم جراحی داشتند. در طی عمل توسط آقای دکتر سینا برای پیدا کردن مراکز تکلم بیمار از مانیتورینگ استفاده شد که کمک بسیار بزرگی بود و در طول عمل با  بیمار صحبت میشد تا مرکز تکلم بیمار شناسایی شود. همچنین آقای دکتر درخشان به بهترین شکل ممکن قسمت بیهوشی را اداره کردند  تا مشکل تنفسی برای بیمار ایجاد نشده و دردی را احساس نکند. به هر حال عمل با موفقیت انجام شد و در تمام مدت، بیمار بیهوش نشد و هوشیار بود در حین عمل ،تحریک الکتریکی  قسمت های مختلف مغز انجام گرفت وبا پرهیز از اسیب دیدن مغز ضایعه کاملا خارج گردید. وپس از طی مراحل درمانی بیمار با حال عمومی خوب ترخیص شد. لازم  به ذکر است که این عمل در کشور تا کنون فقط در دو مورد انجام شده بود که البته به شکل های دیگر وبه این شکل دقیقا" مرکز تکلم مونیتور نشده بود وبرای اولین بار در مجتمع  حضرت رسول اکرم(ص) انجام گرفت.
آقای دکتر سینا متخصص داخلی اعصاب وعضو  هیئت علمی  نیز در مورد این عمل گفتند:
 همانطور که آقای دکتر طبیب خوئی اشاره کردند برای اولین بار عمل جراحی به روش بیدار یاawake surgery  انجام شد این عمل بدین گونه است که بیمار کاملا بیدار وهوشیاربوده وما در حین عمل تست هایی را انجام میدهیم . بدین صورت که   در این بیمار خاص مرکز تکلم  با استفاده از دستگاه مونیتورینگ شناسایی میشود  و نقاط مختلف مغز را تحریک الکتریکی میدهیم ،  بخصوص مراکز نزدیک مراکز تلکم ،و در عین حال با بیمار صحبت میشود  وبا تست های خاصی که داریم  مرکز تکلم را در مغز ارزیابی میکنیم با توجه به اینکه ضایعه در نزدیکی مرکز تکلم بود با استفاده از این روش فاصله را از مرکز تکلم بیمار حفظ میکنیم . واین کارکمک بسیار زیادی میکند  به اینکه صدمه ای به تکلم بیمار وارد نشود.
 
آقای دکتر درخشان متخصص بیهوشی وعضو هیئت علمی نیز در مورد نحوه انجام این عمل گفتند:
این عمل با بیهوشی بدون درد وبه صورت بیدار انجام شد،  بیمار باید به نحوی اداره میشد که علیرغم اینکه بیدار است دردی را هم حس نکند وبرای این کار نیاز بود که حین عمل ما راه هوایی بیمار را کنترل کنیم و درحالی که بیمار بیدار است مراقبت نمائیم که تنفس بیمار مشکلی پیدا نکرده و بیقرار هم نشود .به همین منظور روش بیهوشی خاصی را بکار گرفتیم که بیمار کمترین حالت خواب آلودگی واختلال با مونیتورینگ  یا اختلال تنفسی را پیدا کند وخوشبختانه عمل جراحی بر روی  این بیمار بدون هیچ مشکلی انجام شد.
 
AWT IMAGE


کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 549 بار   |   دفعات چاپ: 38 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر